Kalendář

Zář 15
0:00 TRANSPORT SMRTI

Navštivte výstavu pod názvem TRANSPORT SMRTI Litoměřice – Velešín, kterou pro vás připravil Státní oblastní archiv Litoměřice. Výstavu je možné navštívit od 14.9. do 17.11.2017 (PO 8:30 až 17:00, ÚT – ČT 8:30 až 15:30, PÁ po dohodě.

1:00 TRANSPORT SMRTI

Navštivte výstavu pod názvem TRANSPORT SMRTI Litoměřice – Velešín, kterou pro vás připravil Státní oblastní archiv Litoměřice. Výstavu je možné navštívit od 14.9. do 17.11.2017 (PO 8:30 až 17:00, ÚT – ČT 8:30 až 15:30, PÁ po dohodě.

10:00 Zahrada Čech 2017

Podzimní zahradní veletrhu Zahrada Čech patří mezi největší výstavy svého druhu nejen na Severu Čech. Je zaměřená na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody.

Výstava zaměřená na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody bude tradičně trvat 9 dní (15. 9. – 23. 9. 2017) a návštěvníci se mohou těšit na pestrost v sortimentu jednotlivých vystavovatelů, řadu novinek i bohatý kulturní program.

Celý areál bude rozdělen do několika sekcí – nosnou částí bude sektor A/B, kde připravujeme hlavní expoziční část výstavy. Speciální expozici naleznou návštěvníci hned při vstupu hlavní branou z ulice Českolipské v pavilonu A. Za Estrádou je vytvořena expozice s přírodními a betonovými prvky o velikosti více jak 1.600m2 od partnera Zahrady Čech společnosti CS BETON.

Výstava Zahrada Čech nabídne tradiční prodejní sortiment: sazenice, ovocné stromky i okrasné stromky, květiny, trvalky, bylinky, ovoce, zelenina, cibuloviny, bonsaje, skleníky, novinky v zahradní technice od sekaček, křovinořezů, po pily, rekultivátory, traktůrky nebo kompostéry, zahradní nábytek, domácí potřeby a řadu dalšího.

Celý týden bude výstavu provádět bohatý a zajímavý doprovodný program složený s umělců, tradičních soutěží či úplných novinek.

 Významní partneři Zahrady Čech opět vyhlásili soutěže, které se budou v rámci akce finálně vyhodnocovat. Hned první den se ujme Regionální agrární komora Most slavnostního vyhlášení soutěže Regionální potravina Ústeckého kraje a Potravinářského výrobku Ústeckého kraje – Kraje Přemysla Oráče. Sobotní den bude patřit časopisu Receptář, který bude vyhodnocovat nejlepší recept ze Zahrady Čech. V úterý proběhne semifinále a finále soutěže ZELÍ ROKU 2017, kdy Zelinářská unie Čech a Moravy již po deváté vybere z výrobců kysaného zelí celé ČR. V rámci ostatních dnů budou probíhat soutěže pod hlavičkou jednotlivých partnerů – proběhne Den s CS BETONEM, Den se STROMEM Praha, Den s ARMEX ENERGY, Den s Českým rozhlasem nebo Den s časopisem Zahrádkář. Každý návštěvník tak bude mít možnost si odnést řadu zajímavých cen.

Základní údaje
Termín konání: 15.9. – 23.9. 2017
Místo konání: výstaviště Litoměřice
Otevírací doba: 9 – 17 hod
 

11:00 Tomáš Vosolsobě – Retrospektiva

Retrospektivní výstavou představí litoměřická galerie tvorbu akademického malíře Tomáše Vosolsobě (7.3.1937 Praha – 10.1.2011 Slaný), který se svým svébytným malířským dílem řadí k předním představitelům české poválečné moderny a informelu.

Již během studií na pražské Akademii výtvarných umění v Praze (1956–1962) se Tomáš Vosolsobě vydal cestou svobodomyslného samotáře, nestavěl se však do výrazové opozice vůči aktuálním uměleckým proudům. Jeho tvorba se vyrovnávala s impulsy ze zahraničí, reflektovala nastupující modernu a nepředmětné umění, zejména abstraktní expresi, informální umění a tašismus. Významných a typickým znakem tvorby Tomáše Vosolsobě se stala metoda dekalku, zrcadlově symetrického obtisku, kterou rozvíjel své celoživotní téma kompozičního principu vertikální symetrie. 70. léta představovala pro Tomáše Vosolsobě vynucenou tvůrčí přestávku, danou pro něho zničujícími poměry v normalizačním Československu. Živil se zejména fotografováním poštovního provozu a fotodokumentací sbírkových předmětů Poštovního muzea v Praze, ke kterému měl jako filatelista velmi blízko. Neúnosná situace vyústila k odchodu do Švýcarska v roce 1982, kde se naplno vrátil zpět k malbě. Tvorba ze švýcarského období je spojena s barvou a jejími výrazovými možnostmi, které se dostaly do popředí umělcova zájmu – tvary stále více sumarizoval a stupňoval barevnou intenzitu, až dospěl k zářivým nelomeným tónům, které v jeho tvorbě přetrvaly až do posledního obrazu. Namaloval ho v roce 2005 ve středočeských Velvarech, kam se ze Švýcarska vrátil roku 2000 natrvalo.

Litoměřická výstava seznámí návštěvníky se všemi etapami tvorby Tomáše Vosolsobě.

Veronika Kotoučová

16:00 Vinobraní 2018

Vstupné: zdarma

Tradiční oslava vína opět po roce v Litoměřicích. 

Hlavní scéna – Mírové náměstí

Nádvoří Gotického hradu

Nádvoří divadla K. H. Máchy

Historická scéna – Mírové náměstí

Kostelní náměstí

Atrium u parku V. Havla
 

17:30 AMERICKÝ ZABIJÁK

Vstupné: 120 Kč

ČeskyUSA, 2017, 112 minVe čtrnácti letech mu tragická autonehoda vzala oba rodiče. O devět let později přišel o svou přítelkyni při teroristickém útoku. Při hledání pomsty se Mitch  dostává pod ruku zástupkyně ředitele CIA Irene Kennedy, která z něj chce udělat tajného agenta. Posílá ho proto ke Stanu Harleymu (Michael Keaton), veteránovi ze studené války, aby ho pořádně vycvičil. Stan a Mitch budou později zkoumat sérii zdánlivě náhodných útoků na vojenské a civilní cíle. Při odkrývání souvislostí útoků spojí své síly s tureckým agentem, aby zastavili tajný záměr rozpoutat světovou válku na Blízkém východě.

17:30 Mýtus Ulrich Creutz – Vizuální kultura v Kadani za Jana Hasištejnského z Lobkowicz (1469-1517)

Výstava s názvem Mýtus Ulrich Creutz představuje jedinečná umělecká díla severozápadních Čech vzniklá v závěru středověku. Sochař Ulrich Creutz je autorem výjimečného náhrobku královského diplomata a pána města Kadaně Jana Hasištejnského z Lobkowicz († 1517), umístěného v kostele Čtrnácti svatých pomocníků v klášteře františkánů-observantů v Kadani. Na náhrobku je zobrazeno tělo zemřelého v expresivní podobě lidské kostry ovinuté hadem. Tentýž sochař vytvořil tzv. Lobkowiczký epitaf – monumentální desku s rytířem ve zbroji, představující snad Janova syna Jaroslava II. († 1529), který se spolu s otcem podílel na konceptu výmalby a vybavení pohřebiště lobkowiczkého rodu v kadaňském františkánském kostele.
Pozdně gotický sochař Ulrich Creutz se těší odbornému zájmu již takřka sto let a jeho dílu byly za tu dobu věnovány již dvě monografické výstavy, což vypovídá o jeho unikátním místu v dějinách umění. Kromě kamenosochařské činnosti mu byla dříve přisuzována i činnost řezbářská. Historik umění Josef Opitz zjistil v Kadani a okolí nezvykle rozsáhlou a zajímavou skupinu asi třiceti pozdně gotických dřevořezeb, které na základě tvarového srovnání spojil s kadaňskými kamennými monumenty. Vznikla tak představa o tvorbě Ulricha Creutze v Kadani mezi léty 1516 a 1530. Tento mýtus byl zpochybněn novými výzkumy, které prokazují, že Creutz z Kadaně záhy odešel. Pojem „mýtus“ v názvu výstavy se týká také pojetí sochaře jako hrdinné individuality, která prostřednictvím umělecké formy vyjadřuje svou povahu a názor na svět. Kadaňské řezbářské dílny, v nichž působili Creutzovi dřívější spolupracovníci, zhotovovaly i po jeho odchodu do Saska oltářní nástavce s neobyčejně působivými sochami světců a světic a zejména monumentální expresivní sochy ukřižovaného Krista. Věrnost zobrazení zmučeného lidského těla, v momentu tělesné smrti, s naturalistickou polychromií, „pravými“ vlasy a trnovou korunou z přírodních větviček, umožňovala dobovému vnímateli pocítit bezprostřední přítomnost Krista, který mu svou smrtí přináší spásu a věčný život. Vysoký počet dochovaných soch Krista, spolu s krajně neobvyklým zasazením relikvií (ostatků) do hrudi některých z nich, naznačuje souvislost se zvláštním typem zbožnosti. Podporoval ho nejspíše právě Jan Hasištejnský, jehož roku 1493 silně zasáhla návštěva míst ve Svaté zemi, kde se odehrály všechny události závěru Ježíšova života.
Výstava kromě vlastního díla Ulricha Creutze (prezentované formou konceptuálního videa) a řezbářských prací s ním dříve spojovaných ukazuje také další artefakty (malby, sochy, rukopisy) původně určené pro kadaňský klášter. Jeho podoba a vybavení měly připomínat svatá místa v Jeruzalémě. Iniciátorem této myšlenky byl Jan Hasištejnský z Lobkowicz, jehož pětisetleté výročí úmrtí si v letošním roce připomínáme.
Michaela Ottová

18:00 vernisáž výstavy Sochy z porcelánu ve věži – Silvie Klöde

Dílna ručního papíru, z.s. ve spolupráci s Lito-partner, z.s. uvádí výstavu ve věži

Velká Dominikánská 33, 412 01 Litoměřice

Sochy z porcelánu ve věži – Silvia Klöde

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 15. 9. 2017 od 18 hodin.

Výstava potrvá do 31. 10. 2017 (otevřeno v pondělí a ve čtvrtek 10:00-17:00; ostatní dny dle dohody +420 724 09 22 79

18:30 Mýtus Ulrich Creutz – Vizuální kultura v Kadani za Jana Hasištejnského z Lobkowicz (1469-1517)

Výstava s názvem Mýtus Ulrich Creutz představuje jedinečná umělecká díla severozápadních Čech vzniklá v závěru středověku. Sochař Ulrich Creutz je autorem výjimečného náhrobku královského diplomata a pána města Kadaně Jana Hasištejnského z Lobkowicz († 1517), umístěného v kostele Čtrnácti svatých pomocníků v klášteře františkánů-observantů v Kadani. Na náhrobku je zobrazeno tělo zemřelého v expresivní podobě lidské kostry ovinuté hadem. Tentýž sochař vytvořil tzv. Lobkowiczký epitaf – monumentální desku s rytířem ve zbroji, představující snad Janova syna Jaroslava II. († 1529), který se spolu s otcem podílel na konceptu výmalby a vybavení pohřebiště lobkowiczkého rodu v kadaňském františkánském kostele.
Pozdně gotický sochař Ulrich Creutz se těší odbornému zájmu již takřka sto let a jeho dílu byly za tu dobu věnovány již dvě monografické výstavy, což vypovídá o jeho unikátním místu v dějinách umění. Kromě kamenosochařské činnosti mu byla dříve přisuzována i činnost řezbářská. Historik umění Josef Opitz zjistil v Kadani a okolí nezvykle rozsáhlou a zajímavou skupinu asi třiceti pozdně gotických dřevořezeb, které na základě tvarového srovnání spojil s kadaňskými kamennými monumenty. Vznikla tak představa o tvorbě Ulricha Creutze v Kadani mezi léty 1516 a 1530. Tento mýtus byl zpochybněn novými výzkumy, které prokazují, že Creutz z Kadaně záhy odešel. Pojem „mýtus“ v názvu výstavy se týká také pojetí sochaře jako hrdinné individuality, která prostřednictvím umělecké formy vyjadřuje svou povahu a názor na svět. Kadaňské řezbářské dílny, v nichž působili Creutzovi dřívější spolupracovníci, zhotovovaly i po jeho odchodu do Saska oltářní nástavce s neobyčejně působivými sochami světců a světic a zejména monumentální expresivní sochy ukřižovaného Krista. Věrnost zobrazení zmučeného lidského těla, v momentu tělesné smrti, s naturalistickou polychromií, „pravými“ vlasy a trnovou korunou z přírodních větviček, umožňovala dobovému vnímateli pocítit bezprostřední přítomnost Krista, který mu svou smrtí přináší spásu a věčný život. Vysoký počet dochovaných soch Krista, spolu s krajně neobvyklým zasazením relikvií (ostatků) do hrudi některých z nich, naznačuje souvislost se zvláštním typem zbožnosti. Podporoval ho nejspíše právě Jan Hasištejnský, jehož roku 1493 silně zasáhla návštěva míst ve Svaté zemi, kde se odehrály všechny události závěru Ježíšova života.
Výstava kromě vlastního díla Ulricha Creutze (prezentované formou konceptuálního videa) a řezbářských prací s ním dříve spojovaných ukazuje také další artefakty (malby, sochy, rukopisy) původně určené pro kadaňský klášter. Jeho podoba a vybavení měly připomínat svatá místa v Jeruzalémě. Iniciátorem této myšlenky byl Jan Hasištejnský z Lobkowicz, jehož pětisetleté výročí úmrtí si v letošním roce připomínáme.
Michaela Ottová

19:30 VÍNO NÁS SPOJUJE

Vstupné: 120 Kč

ČeskyFrancie, 2017, 113 min.Jean už deset let cestuje po světě a zpřetrhal všechna pouta, která ho spojovala s rodinou žijící v Burgundsku. Jeho otec ale vážně onemocní a tak se po letech musí vrátit do krajiny svého dětství. Je konec léta, blíží se vinobraní a po otcově smrti se Jean musí spolu se svými sourozenci Juliettou a Jéremym domluvit, co bude se zděděným rodinným vinohradem. Otec jim odkázal vinohrad i dům s podmínkou, že bez souhlasu obou sourozenců žádný z nich nesmí volně nakládat se svým podílem a navíc každý má předkupní právo na podíly ostatních. Také musí zaplatit vysokou dědickou daň. A to je postaví před dilema – mají vinohrady, dům i vinařství udržet či prodat? Těžké rozhodování je především před Jeanem, který zanechal v Austrálii partnerku i syna.Tři sourozenci tak od vinobraní do vinobraní, během jednoho vinařského roku, v rytmu střídajících se ročních období postupně upevňují nejen vztah k vinohradu ale i vztahy mezi sebou samými, mezi svými nejbližšími. Postupně je spojuje společná práce, vzpomínky na prožité dětství a především jejich láska k vínu a vinařskému řemeslu.

Zář 16 So
9:00 Babinského sobota s netradičními sporty

16.9.2017 od 9 do 17 hodin v Pokratcích na sportovištích TJ

Sobotní  dopoledne bude patřit dětem – soutěže na hřišti s umělým povrchem.

Fotbalové zápasy MLÁDEŽE spestří aktivity na fotbalovém hřišti. Odpoledně s fotbalovou abecedou a netradičními sporty.

Trampolíny a gymnastiku  si v tělocvičně vyzkoušejí zájemci z řad veřejnosti. 

A bude ZUMBA s Martinem (dle počasí -mokrá nebo suchá varianta)

 

Více  zde:  

9:00 Nejstarší záznam o vinicích v Čechách – botanicko-historická exkurze

Bude mít možnost pozorovat některé pozdní druhy botanicky významných lokalit v okolí Litoměřic. Připomeneme si i další litoměřické NEJ: největší podzemní továrnu v České republice a Nejstarší továrnu na rybí konzervy v českých zemích. Exkurze bude zakončena v žernosecké vinárně. Sraz v 9:00 na žst. Litoměřice-Cihelna. Více na http://www.muzeumlitomerice.cz/vismo/zobraz_dok.asp?id_org=200065&id_ktg=1097

9:00 VÝSTAVA JIŘÍ KOREC – POSTAVY

Jiří Korec, český sochař a medailér, se narodil 12. února 1925 v Turnově a zemřel 7. července 2004 v Praze. Nejdříve studoval v letech 1940 až 1944 na turnovské Odborné škole šperkařské, následně pokračoval ve studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, obor figurální plastika a reliéf, až do roku 1950, kdy absolvoval jako žák profesorů Jaroslava Horejce a Bedřicha Stefana. Do roku 1991 žil a pracoval v Praze, kde vytvořil svá stěžejní díla, a to jak v plastice, tak v medailérské tvorbě, za niž získal několik mezinárodních cen a byl uznáván ve světě. Po tomto roce přesídlil do Mlázovic u Jičína, ale již dříve, okolo roku 1988, přestal s tvorbou plastik a věnoval se výhradně medailérské tvorbě. Korec spolupracoval na několika realizacích při českých účastech na světových výstavách, a to od Expo 58 v Bruselu až po Expo 67 v Montrealu, či na některých zakázkách domácích, zvláště pak se sochaři Vladimírem Janouškem a Jiřím Novákem. V téže době se věnoval, stejně jako mnoho dalších kolegů, restaurování, a to především z existenčních důvodů. Velkým přítelem byl Korcovi sochař Zdeněk Palcr, podobný introvert, stejně jako on hloubající nad smyslem umělecké tvorby.
Korcova tvorba má mnoho tváří, od asambláží z 60.–80. let 20. století, přes nosná díla prostupující celým jeho životem, plastiky zpodobňující především lidské tělo, až k medailím a reliéfům. Přesto, že byl, jak výše uvedeno, za svého života opomíjen, pak jeho dílo je zastoupeno v mnoha domácích a zahraničních veřejných a soukromých sbírkách. Za svého života měl několik samostatných výstav a zúčastnil se většího počtu výstav kolektivních. Jeho plastiky, zvláště pak v 50. až 60. letech, jsou ladných tvarů, byť zpočátku poněkud statické, ale měkké modelace, záhybový systém je vláčný, zobrazované postavy jsou až pohroužené do sebe a sní, snad spolu s autorem, svůj niterný život a zvláště u Milenců (1959) či Muže a ženy (1963) jsou něžně svázány a vzájemně se prolínají. Přesto však má každá plastika naprosto pevný řád v klasickém souznění postav, v dokonalé výstavbě těla solitérů tak, jak se inspiroval u Laudy, Stefana, Bendy či Kodeta. S téměř baletní grácií vznikají postavy, s modiglianovskými reminiscencemi u některých hlav, či poprsí (Stud, 1962, Dívka s dlouhým krkem, 1977 a další).
Litoměřická výstava bude představovat v rámci cyklu Sochaři na parkánu jeho rozměrnější práce, často nevystavované, jeden ze segmentů Korcovy tvorby, která má mnoho tváří.

10:00 Cyklobus zdarma

Sobota 16. 9. Cyklobus zdarma
zastávka cyklobusu na autobusovém nádraží Litoměřice

Odjezd: 10 hod. na Mukařov, 12 hod. na Kletečnou
Rezervace nutná: 777 599 333

10:00 Litoměřická NEJ

20 pomyslných zastavení představí osobnosti, místa a události, které se obvykle neprezentují v turistických brožurách o pamětihodnostech města, ale kterým přesto patří přívlastek NEJ. Můžeme je vnímat jako alternativního průvodce po městě. Vycházku po litoměřických zajímavostech bude možné také reálně uskutečnit. Výstavu totiž doplní i venkovní část instalovaná přímo v ulicích města. Slavností zahájení Litoměřických NEJ proběhne v úterý 20. 6. 2017 v 17 hodin.

10:00 Vinobraní 2017

Vstupné: zdarma

Česky15. a 16. září16. 9. sobota

Hlavní scéna – Mírové náměstí
10:00    VÁVROVANKA
11:30    BÁRY
13:00    FiHa
15:00    VÍTĚZOVÉ LITTLE STAR
16:00    HOLDEN
17:30    PERUTĚ
19:00    JANEK LEDECKÝ
    ohňostroj
20:30    EDDIE STOILOW
22:30    RELAX

Nádvoří Gotického hradu
14:30     Rene Trossman
16:00     Tres Quatros Kvintet
17:30     Gabriela Kolčavová Trio
19:00     Bordo
22:00     Electroswing

Nádvoří divadla K. H. Máchy
11:00         Nábor šašků Nezávislé divadlo
12:00-12:30     soutěž pro děti
12:30         Zlatý zvoneček Divadlo K .Čapka Děčín
13:15-13:45     soutěž pro děti
15:00         Rozárčina postýlka  Divadlo Dívadlo
15:50 – 16:30     soutěže pro děti
16:30         Hýbánky s Týnou a Zdeňkem (TV Déčko)
Celým dnem Vás bude provázet, bavit a hrát si s Vámi moderátorka Áňa.

Historická scéna – Mírové náměstí
10:45     Zahájení slavností, úvodní ballabile účinkujících
11:00     Dopolední pohádka pro Kluky a holky
12:00     Kyrysník jejího veličenstva
12:30     Mistr ostrého meče … a tupého pohledu
13:00     Mistři kordu meče a rapíru
13:30     Kejklíři na litoměřickém rynku
15:00     Kousky provazochodecké
16:00     Komedianti na káře
16:30     Kdo jest se šermovati neučil … představení šermířské
17:00     Žongléři a komedianti
17:30     Představení s koňmi … aneb     vivat císařovna
18:00     Za čest a za slávu … šermíři
18:30     Na vysutém laně … aneb provazochodkyně na rynku
19:00     Ve městě bude pořádek … kat litoměřický
19:30     Kejklíři a komedianti
20:00     Večerní souboje a půtky
21:00     Poslední rozloučení

Kostelní náměstí
v pátek a sobotu vám k posezení, poslechu i tanci zahrají kapely :
Camna, Jiří Ospalík, Zdeněk Krejčí, Marcela Laurinová, Thé Brownies, Matouš Kobylka-sax, Renáta Drossler, Rosťa Pěchoušek, Blue Green, Karlos Chodoros, Kali Dezert

Atrium u parku V. Havla
16:00    Švícko (relaxtone)
17:30     Motive (tech, dnb)
19:00     Dave_J (drumandbass)
20:00     Kubator (drumanbass)
21:00     Kework (techhouse)
22:00     Paskvill (extech)
23:00     Patyzon (groovytech)

10:00 Zažít město jinak poprvé v Litoměřicích

Přijměte pozvání na 1. – startovní slavnost Zažít město jinak odehrávající se ve veřejném prostoru parku Václava Havla v Litoměřicích, v sobotu 16. 9. 2017 od 10.00 do 16.00. Trávníky a chodníky parku se stanou kavárnou, trhem s pozoruhodným zbožím lokálních tvůrců, výtvarnou dílnou, opravnou jízdních kol, divadelním jevištěm, tančírnou i hřištěm pro Vás — obyvatele Litoměřic bez rozdílu věku, protože je důležité setkávat se a společně si užít radostný tvůrčí den, ve městě, kde žijeme.

Mezi 10.00—16.00 hodinou pro vás chystáme dílny v podobě velké omalovánky našeho města nejen pro děti, vyprávění legend z prostředí Litoměřic, tvoření plstěných šperků a dětských botiček, květinových vazeb, kresbu komiksu, opravnu jízdních kol ad. Uvolnit si tělo a mysl můžete v každou celou hodinu během cvičení jógy i třeba během workshopu trénování paměti. Dále vás čeká pohádkové představení žáků ZUŠ Litoměřice, ukulele jam session, tango pod širým nebem, odpočinkové aktivity formou venkovních her. Do programu také patří diskuzní fórum o budoucnosti těchto slavností v Litoměřicích. Mnohé další aktivity bude doprovázet tradiční Jarmark babího léta u kavárny Fér kafe, kde například najdete stánky lokální pražírny kávy Zoban, domácí pekárny Středohoř, zdravého obchodu Reforma, dobročinného obchodu hospice sv. Štěpána Bona Fide, kočičího azylu Lucky, designových doplňků Či-mix, Ollie Tlapákové, férových a recyklovaných z Lorefy a se zbožím mnohých dalších prodejců.

Místo konání: park Václava Havla v Litoměřicích

facebook: Zažít město jinak 2017 — Litoměřice

11:00 Tomáš Vosolsobě – Retrospektiva

Retrospektivní výstavou představí litoměřická galerie tvorbu akademického malíře Tomáše Vosolsobě (7.3.1937 Praha – 10.1.2011 Slaný), který se svým svébytným malířským dílem řadí k předním představitelům české poválečné moderny a informelu.

Již během studií na pražské Akademii výtvarných umění v Praze (1956–1962) se Tomáš Vosolsobě vydal cestou svobodomyslného samotáře, nestavěl se však do výrazové opozice vůči aktuálním uměleckým proudům. Jeho tvorba se vyrovnávala s impulsy ze zahraničí, reflektovala nastupující modernu a nepředmětné umění, zejména abstraktní expresi, informální umění a tašismus. Významných a typickým znakem tvorby Tomáše Vosolsobě se stala metoda dekalku, zrcadlově symetrického obtisku, kterou rozvíjel své celoživotní téma kompozičního principu vertikální symetrie. 70. léta představovala pro Tomáše Vosolsobě vynucenou tvůrčí přestávku, danou pro něho zničujícími poměry v normalizačním Československu. Živil se zejména fotografováním poštovního provozu a fotodokumentací sbírkových předmětů Poštovního muzea v Praze, ke kterému měl jako filatelista velmi blízko. Neúnosná situace vyústila k odchodu do Švýcarska v roce 1982, kde se naplno vrátil zpět k malbě. Tvorba ze švýcarského období je spojena s barvou a jejími výrazovými možnostmi, které se dostaly do popředí umělcova zájmu – tvary stále více sumarizoval a stupňoval barevnou intenzitu, až dospěl k zářivým nelomeným tónům, které v jeho tvorbě přetrvaly až do posledního obrazu. Namaloval ho v roce 2005 ve středočeských Velvarech, kam se ze Švýcarska vrátil roku 2000 natrvalo.

Litoměřická výstava seznámí návštěvníky se všemi etapami tvorby Tomáše Vosolsobě.

Veronika Kotoučová

13:30 VELKÁ OŘÍŠKOVÁ LOUPEŽ

Vstupné: 110 Kč

Český dabingKanada, Jižní Korea, USA, 2014
Veverčák Surly a jeho krysí kamarád Buddy mají něco za lubem. Zima se nezadržitelně blíží a oni přemýšlí, kde ve městě nashromáždí zásoby. Zoufalá doba si žádá zoufalé činy, a proto se společně se svými kumpány pokusí vykrást obchod s oříšky. Nic ale není tak jednoduché, jak se jim na první pohled zdálo… Režie: Peter Lepeniotis

13:30 VELKÁ OŘÍŠKOVÁ LOUPEŽ 2

Vstupné: 110 Kč

ČeskyKanada, USA, 2017Po událostech prvního filmu musí veverčák Bručoun se svými přáteli zabránit starostovi Oakton City zbourat jejich domov kvůli plánované výstavbě pochybného zábavního parku.

15:30 HURVÍNEK A KOUZELNÉ MUZEUM

Vstupné: 150 Kč, děti:130 Kč

ČeskyČR, 2017, 85 min.,Legendární hrdinové, které dobře znáte, přicházejí v animované komedii pro celou rodinu. Filmový příběh Hurvínek a kouzelné muzeum nabízí zcela nové, původní dobrodružství. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět, skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně. Hurvínka čeká největší dobrodružství v životě, při němž musí prokázat chytrost, šikovnost, odvahu a smysl pro přátelství, aby zachránil ´taťuldu´, ale i kouzelné muzeum a celé město z nadvlády zločinného Pána loutek.

17:30 VÍNO NÁS SPOJUJE

Vstupné: 120 Kč

ČeskyFrancie, 2017, 113 min.Jean už deset let cestuje po světě a zpřetrhal všechna pouta, která ho spojovala s rodinou žijící v Burgundsku. Jeho otec ale vážně onemocní a tak se po letech musí vrátit do krajiny svého dětství. Je konec léta, blíží se vinobraní a po otcově smrti se Jean musí spolu se svými sourozenci Juliettou a Jéremym domluvit, co bude se zděděným rodinným vinohradem. Otec jim odkázal vinohrad i dům s podmínkou, že bez souhlasu obou sourozenců žádný z nich nesmí volně nakládat se svým podílem a navíc každý má předkupní právo na podíly ostatních. Také musí zaplatit vysokou dědickou daň. A to je postaví před dilema – mají vinohrady, dům i vinařství udržet či prodat? Těžké rozhodování je především před Jeanem, který zanechal v Austrálii partnerku i syna.Tři sourozenci tak od vinobraní do vinobraní, během jednoho vinařského roku, v rytmu střídajících se ročních období postupně upevňují nejen vztah k vinohradu ale i vztahy mezi sebou samými, mezi svými nejbližšími. Postupně je spojuje společná práce, vzpomínky na prožité dětství a především jejich láska k vínu a vinařskému řemeslu.

19:00 Vinobraní v habañeru v podání USB – Universal Swing Brothers

Vinobraní v habañeru v duchu House Music jackin.cz a Electroswingu v podání partičky Universal Swing Brothers bude to jízda a končíme dokud vám budou síly stačit